Karta Cesarzowa

Wielkie Arkana

Na karcie widnieje wizerunek urodziwej kobiety siedzącej na tronie. Na głowie Cesarzowa nosi koronę lub diadem, natomiast w rękach trzyma berło i niewielką tarczę z namalowanym na niej orłem.

Inne nazwy – Królowa, Natura, Bogini Izis, Pani Wszechmocy
Litera alfabetu hebrajskiego – Dalet
Znak astrologiczny lub hermetyczny – Wenus
Miesiąc lub dzień tygodnia – Piątek

Znaczenie karty – Matczyność, kobiecość, miłość, zmysłowość, natura, wdzięk, piękno, harmonia, matka, żona, łagodność, wrażliwość na piękno, opieka, kobieta silna i zdecydowana, władczość, płodność, obfitość, postęp, kontynuacja, życie.

Karta odwrócona – Zaborczość, dominacja, lenistwo, niechlujstwo, zaniedbywanie obowiązków macierzyńskich, brak uczuć, zahamowania emocjonalne, destrukcja, powierzchowność, wulgarność.

Typ osoby w położeniu prostym – Matka, starsza siostra, żona, osoba władcza, wpływowa, ale i życzliwa i pomocna, kobieta na stanowisku.

Typ osoby w położeniu odwróconym – Kobieta negatywnie wpływająca na naszą psychikę, próbująca dominować, dążąca za wszelką cenę do zdobycia władzy.

Problemy zdrowotne – układ odwrócony – Wewnętrzne narządy płciowe kobiety, nerki, limfa, piersi, trudności z zajściem w ciążę.

Oznaczenia miejsc – Duże skupiska ludzi, wszelkie festiwale i inne imprezy o tym charakterze, pałace królewskie.

Wielkie Arkana
Zbiór archetypów

Wielkie wtajemniczenia Arkana Wielkie mogą być interpretowane jako zbiór 22 archetypowych sytuacji, postaci i ról, jakich doświadczają ludzie w swojej życiowej wędrówce, której celem, jak twierdzą ezoterycy i mistycy, jest oświecenie duszy. Wielkie Arkana to 21 kart ponumerowanych od 1 do 21 oraz nienumerowana karta Głupca, którą umieszczano najczęściej na …

Wielkie Arkana
Karta Świat

Na karcie widoczna jest tańcząca postać, często naga. Zazwyczaj jest otoczona wieńcem, za którym znajdują się inne postaci (często symbole Ewangelistów: anioł, orzeł, lew i wół; porównaj z Maiestas Domini). Czasem centralna postać podtrzymuje planetę Ziemię. Inne nazwy – Uniwersum, Zbawca, Tańczący Bóg Litera alfabetu hebrajskiego – Taw Znak astrologiczny …

Wielkie Arkana
Karta Sąd Ostateczny

Na karcie widnieje przedstawienie biblijnego Sądu Ostatecznego. Widoczne są nagie postaci ludzkie powstające z grobów. Powyżej, na niebie, znajduje się dmący w trąbę anioł. Inne nazwy – Sąd, Anioł, Duch pierwotnego Ognia Litera alfabetu hebrajskiego – Szin Znak astrologiczny lub hermetyczny – Ogień Miesiąc lub dzień tygodnia – Sobota Znaczenie …